Latest News Headlines
On-Air Now
Listen Live
Facebook

Shooting Round-Up

Wed, 15 Apr 2015

Barry Jones managed to win his family donated, G. Jones Memorial Trophy in fine style from 16 year old junior, Illiam Christian.
Barry Jones managed to win his family donated, G. Jones Memorial Trophy in fine style from 16 year old junior, Illiam Christian.

Steve Callus wins the J B Richie Trophy

            The 2015 winner of the J B Richie Trophy, a scratch competition for Class D shooters consisting of 2 cards each month over 4 months, is Isle of Man Shooting Club Sandsiders member Steve Callus with Lorrie Thompson just 5 points in arrears. Full results are as follows:-

                                                Dec                  Jan                   Feb                  Mar                 Total

1 – Steve Callus (IoMSCS)                   95, 96 = 191         95, 95 = 190         96, 96 = 192         98, 95 = 193 =      766

2 – Lorrie Thompson (IoMSCD)         94, 93 = 187         93, 97 = 190         95, 97 = 192         96, 96 = 192 =      761

=3 – Christian Eaton (J) (IoMSCD)      92, 94 = 186         98, 97 = 195         96, 97 = 193         90, 95 = 185 =      759

=3 – Teddy Sayle (Sulby)                    94, 95 = 189         96, 96 = 192         95, 97 = 192         93, 93 = 186 =     759

5 – Matthew Roosen (J) (IoMSCS)     95, 93 = 188         90, 93 = 183         97, 97 = 194         97, 94 = 191 =      756

6 – Robin McFee (CSTN)                     97, 96 = 193         93, 93 = 186         92, 91 = 183         93, 99 = 192 =      754

7 – Andy Mitchell (Sulby)                   93, 92 = 185         93, 93 = 186         94, 95 = 189         92, 94 = 186 =      746

8 – Paul Perkins (IoMSCD)                  85, 90 = 175         96, 91 = 187         92, 97 = 189         94, 95 = 189 =      740

9 – Richard Fargher (Sulby)               88, 90 = 178         96, 94 = 190         91, 93 = 184         90, 90 = 180 =      732

=10 – Sam Jones (J) (IoMSCD)            93, 89 = 182         83, 94 = 177         94, 92 = 189         89, 95 = 184 =      729

=10 – Aaron Astill (J) (IoMSCD)         89, 92 = 181         89, 88 = 177         91, 96 = 187         94, 90 = 184 =      729

12 – Rod Forshaw (Sulby)                   89, 92 = 181         95, 90 = 185         91, 88 = 179         83, 83 = 166.=      711

 

I have not included the remaining three competitors, Charles Clague, Anthony Cawte and Norman Ormrod who unfortunately did not complete the 8 card series.

 

 

 

 

Jones wins ‘namesake’ Trophy

            Moving onto another scratch competition, the G. Jones Memorial Trophy, which is for Class C shooters, with the same format as the J B Richie (above). Although eleven entries were received, just seven shooters completed the required four months sets of two cards. Eventual winner Barry Jones, had excellent results throughout the competition but congratulations must go to teenager Illiam Christian who was on equal terms with Jones up to the final 2 cards – well done to both. Full results were as follows:-

                                                Dec                  Jan                   Feb                  Mar                 Total

1 – Barry Jones (Sulby)                       96, 95, = 191        99, 100 = 199       96, 97 = 193        98, 99 = 197 =      780

2 – Illiam Christian (J) (Kirk Michael) 93, 97 = 190           99, 98 = 197         98, 98 = 196         97, 96 = 193 =      776

3 – Perryn Callister (Kirk Michael)    99, 97 = 196         95, 94 = 189         98, 97 = 195         96, 96 = 192 =      772

4 – Tony Kneale (IoMSCS)                  94, 98 = 192         95, 96 = 191         96, 98 = 194         95, 97 = 192 =      769

5 – Mike Thompson                             98, 99 = 197         93, 94 = 187         94, 97 = 191         97, 96 = 193 =      768

6 – Suzanne McKnight (Kirk Michael)                 95, 98 = 193         97, 95 = 192         95, 95 = 190         95, 95 = 190 =      765

7 – Thomas Clague (J) (IoMSCD)        95, 97 = 192         93, 95 = 188         95, 96 = 191         94, 97 = 191 =      762

 

Postal Results

            Bill Jones has forwarded the results of the tenth and final round of the Ulster Counties Individual 50 metre outdoor and both 15 yard individual and team postal leagues and several locals have ended up in the top three of a couple of the Leagues.

 

50 Metre Outdoor Leagues

            The following are shooting 50 metres on behalf of the IoM Shooting Club unless otherwise stated. Division 1 –          Will Jones 5th, Andy Potter 7th and Tom Lord 9th

Division 2 –     Tracey Skelton 4th, Nick Brown 5th and Ashley Gardner 7th

Division 3 -      Barry Jones (Sulby & District RC) 3rd, Illiam Christian 4th, Dave Bould 5th,

Suzanne McKnight 6th, Andy Traynor 7th and Thomas Clague 10th

Division 4 –     Steve Callus 2nd, Alex Trafford 3rd, Perryn Callister 4th,

Jaccie Hamilton-Jones (Sulby & District RC) 5th, Liz Jones 8th

 

 

 

 

 

 

Short Range 15 yard Leagues

            In the 15 yard indoor Individual leagues, several local clubs are involved and I hope I have included all those who completed the ten rounds.

Division 2 –     Kevan Kneale (PSM) 6th

Division 3 –     Nick Kennish (LXY) 8th, Ashley Gardner (J) (PSM) 9th

Division 4 –     Barry Jones (SLBY) 1st, Suzanne McKnight (KM) 4th, Illiam Christian (KM) 5th,

Derek Kermode (PSM) 7th

Division 5 –     Perryn Callister (KM) 2nd, Ashley Gardner (PSM) 3rd, Kevin Quinn (KM) 7th,

Jess Clague (SLBY) 9th

Division 8 –     Juan Clague (PSM) 3rd, Dave Bould (PSM) 4th, Gary Knight (PSM) =6th,

Jaccie Hamilton-Jones (SLBY) =6th

Division 10 –   Judy Kee (LXY) 4th

Division 11 –   George Dalton-Brown (J) (PSM) 7th

Division 12 –   James Hewison (LXY) 4th, Alex Trafford (KM) 8th, Peter Lewis (PSM) 9th

Division 14 –   Ronnie Fairbairn (SLBY) 2nd, James Rosengrove (KM) 4th, Peter Gelling (PSM) 5th

Division 15 –   Anthony Cawte (SLBY) 6th

Division 16 –   Rod Forshaw (SLBY) 1st, C. McPhillips 7th

Division 18 –   Fergus Coulter (SLBY) 1st, Graham Brown (PSM) 5th

 

Short Range 15 yard Junior Leagues

            The local in the Junior Leagues have produced some excellent positions with wins to James Rosengrove and Fergus Coulter. Full results were –

Junior Division 1 –       Illiam Christian (KM) 3rd, Ashley Gardner (PSM) 8th

Junior Division 2 –       James Hewison (LXY) 4th, George Dalton-Brown (PSM) 7th, Alex Trafford (KM) 8th

Junior Division 4 –       James Rosengrove (KM) 1st, Anthony Cawte (SLBY) 6th

Junior Division 5 –       C. McPhillips (SLBY) 8th

Junior Division 6 –       Fergus Coulter (SLBY) 1st

 

Short Range 15 yard Junior Leagues

            Kirk Michael being the only locals to have teams in the team event, have had a terrific postal season and have resulted in a winning and a second position against some formable Northern Irish teams. Division B – Kirk Michael ‘A’ gained second slot from Comber ‘B’ and in Division D – producing 2804, Kirk Michael ‘B’ beat the Ulster Rifle Association ‘C’ team on 2793 to win the Division on aggregate. 

 

Dates for your Diaries

            Monday April 27th sees the start of the IoM Shooting Club Monday matches, round 1 of The Empire Garage Tynwald Shield, The Osborn Carpets Scratch 600 and The Sadler Jnr League. Matches will get underway with sighting and preparation time starting at 7pm.

 

                The next Isle of Man Shooting Club Monthly Handicap will be held on Sunday, May 3rd and will include The Indoor Club Team Championship  (40 shots scratch) preparation & sighting to commence at 10.15 am start.

Bookmark and Share