Latest News Headlines
On-Air Now
Listen Live
Facebook

'Excalibur' moment for Gemma Kermode

Mon, 22 May 2017

Gemma Kermode being awarded a Wilkinson sword
Gemma Kermode being awarded a Wilkinson sword

Gemma Kermode was awarded a Wilkinson sword in recognition of her outstanding contribution to sport at the recent Isle of Man Shooting Club prize-giving ceremony.

With King Arthur doing the rounds in cinemas, Gemma, who has competed in the Commonwealth Games is on quest of her own -  to make the Manx team for next year's games in Gold Coast.

The Laxey shooter also took away another trophy on the day, for winning the Ladies Championship, after an association barbecue held at the Sinclair Range.

 

The roll of honour:

 

Open Shoot

                                                                        Winner                                   

Competition 1 NSRA County Silver Medal      Callum Grant (PSM)   

Class Awards  (A)                                            No entries                   

                       (B)                                            Callum Grant (PSM)   

                       (C)                                            Martin Burns (IoMSC Douglas)

                       (D)                                            Kevin Quinn (Kirk Michael)

                        Junior                                      Callum Grant (PSM)

Competition 2  Indoor Shield                           Alex Trafford (Kirk Michael)

Class Awards   (A)                                           No entries

                        (B)                                           Derek Kermode (PSM)

                        (C)                                           Alex Trafford (Kirk Michael)

                        (D)                                           Steve Callus (IoMSC Sandsiders)

                        Junior                                      Alex Trafford (Kirk Michael)

Competition 3   Ivy Osborn Trophy                 Douglas Team: Mark Osborn, Sharon                                                                                                  Drysdale, Martin Burns and Nick Brown.

Competition 4  The Homan Cup                      Martin Burns (IoMSC Douglas)

 

Winter League Award Winners

 

WS Cowin                                                       Nigel Christian (Castletown) 

Oake Memorial                                                            Nick Brown (IoMSC Douglas) 

Veterans Cup                                                   Eddie Maddrell (PSM)      

ND Hamilton-Meikle                                       Douglas  Team: Mark Osborn, Paul Perkins, Sam                                                                                Jones, Christian Eaton and Dave Humphrey

RTD Stott Trophy                                             Ashley Gardner (PSM)

Ladies Trophy                                                  Jackie Gardner (PSM) 

AJ Osborn (Snr Trophy)                                  Steve Callus (Sandsiders) 

Double "100"                                                   Harry Creevy (Laxey)

Town v Country                                               Not held

101 Challenge Cup                                          Sharon Drysdale and Tracey Skelton (IoMSC Douglas)

                                   

Knockout Cup             Douglas Team: Paul Perkins, Sam Jones, Christian Eaton and Dave Humphrey

NSRA Golden Jubilee  Callum Grant (PSM)   

G Jones Memorial Trophy Christian Eaton (IoMSC Douglas)

JB Ritchie                    Sue Keown (PSM)      

Senior Championship Ben Kelly (PSM)                     

Ladies Championship Gemma Kermode (Laxey)      

Junior Championship   Callum Grant (PSM)   

League Championship  Div 1 Port St Mary                 

                                    Div 2 Port St Mary                  

                                    Div 3 Port St Mary                  

 

Duncalf does the business in Osborn

 

In the fourth round of the Osborn Carpets competition, Michael Duncalf produced a strong performance to win Class A with a score of 614 points.

Class B was won by Alex Trafford who edged out Sharon Drysdale and Matthew Roosen won Class C.

 

 

Osborn Carpets Round 4

 

Class A                      

1 Michael Duncalf 100.2 103.3 103.6 103.8 100.9 102.2 Total = 614.0

2 Harry Creevy               102.8 99.5 103.2 101.2 100.0 101.9 Total = 608.6

3 Gemma Kermode 103.2 97.9 102.3 99.9 101.7 99.5 Total=  604.5

 

Class B

 

1 Alex Trafford 100.1 100.9 101.0 102.2 101.8 100.6 Total=606.6

2 Sharon Drysdale  98.3 100.8 101.9 100.5 101.6 102.0 Total =605.1

3 Nick Brown 100.2 97.1 100.5 100.8 102.5 103.4 Total=604.5

 

Class C

1 Matthew Roosen 99.8 101.4 99.7 97.4 100.2 100.7 Total=599.2

2 Alisha Gale 101.3 98.4 99.1 99.3 97.9 98.7 Total=594.7

3 Suzanne Mcknight 98.2 99.4 97.6 96.2 95.9 98.9 Total=586.2

 

 

Alisha hits the front in Tynwald Shield

 

Kirk Michael's Alisha Gale took the honours in the latest round of the Tynwald Shield sponsored by Empire Garage.

 

Empire Garage Tynwald Shield, Round 4

 

1 Alisha Gale (Handicap 75.0) 101.3 98.4 99.1 99.3 97.9 98.7 Adjusted Total= 669.7

2 Matthew Roosen (H'Cap 59.6) 99.8 101.4 99.7 97.4 100.2 100.7 Adj Total= 658.8

3 Sharon Drysdale (H'Cap 53).1 98.3 100.8 101.9 100.5 101.6 102.0 Adj Total= 658.2

4 Nick Brown (H'Cap 52.7) 100.2 97.1 100.5 100.8 102.5 103.4 Adj Total= 657.2

5 Alex Trafford (H'Cap 50.5) 100.1 100.9 101.0 102.2 101.8 100.6 Adj Total= 657.1

 

Trafford keeps grip on Sadler Junior Championship

 

Another Kirk Michael shooter, Alex Trafford, won the latest round, fending off the challenge of Matthew Roosen. Alex's growing consistency and drive for the sport saw him net a bag of trophies at the prize-giving, too.

 

Sadler Junior Championship Round 4

 

1 Alex Trafford 100.1 100.9 101.0 Total=302.0

2 Matthew Roosen 99.8 101.4 99.7 Total=300.9

3 Alisha Gale 101.3 98.4 99.1 Total=298.8 

Bookmark and Share